Spřáteluji : ZDE!!!     Reklamy : ZDE!!!     Design : ZDE!!!     Hodnotím : ZDE!!!

Slovní fotbal : ZDE!!!     Vzájemná reklama : ZDE!!!  

Zdroj !!!

Rozbřesk - Stručný popis knihy

4. června 2010 v 0:54 |  Breaking dawn

KNIHA PRVNÍ - BELLA

Vše začíná nádhernou svatbou Edwarda a Belly.

Bella, která měla z počátku pochyby, došla pevným krokem k oltáři, jista si sama sebou a svým "Ano". Alice připravila obrovskou svatbu, plnou hostů. Jak upírů, tak lidí, ale i vlkodlaků. Menší problém byl opět s Jacobem, který na dlouhou dobu utekl ve vlčí podobě a teď se vrátil odhodlán popřát Belle. Vše se ale zvrtne a Jacob musí být smečkou odveden do bezpečí.

S Edwardem se Bella dohodla na tom, že půjde na univerzitu Dartmnouth a Edward jí školné zaplatí. Další dohodou je to, co Bella už dlouho dobu chce. Poslední co by chtěla zažít jako člověk, před tím, než se promění, je milování s Edwardem. A ke splnění této dohody se nezadržitelně blíží. Svatební cestu naplánoval Edward na ostrov Esme. Hned první noc dojde na splnění dohody. Bella je vyděšená, ale když se ráno probudí, ví, že se bála zbytečně. Má příjemný, šťastný pocit. Edward její nadšení ale nesdílí. Bál se toho a oprávněně. Bella je samá modřina a začne si to vyčítat. Dojde k závěru, že už se spolu nebudou milovat po dobu, co bude člověkem, s čímž Bella nesouhlasí. Nezbývá jí ale nic jiného než souhlasit, protože Edward se jí snaží zaměstnávat natolik, že každý večer padne do poslete vyčerpáním. Jednoho večera se ale Belle zdá krásný sen, probudí se a začne plakat. Edward je vyděšený a myslí si, že Bella měla noční můru. Ta ho ale začně na vysvětlenou hladově líbat. Zpočátku jí odmítá, nakonec se ale podvolí. Ráno už Bella žádné modřiny nemá, akorát je zničená postel.

Čas nerušeně plyne a Bella nemá ponětí o čase. Jednou v noci, když je Edward na lovu dostane hlad, tak si udělá kuře, ale vyzvrací ho. Začíná mít děsivné noční můry o malém chlapci, kterého jdou Volturiovi zabít, ale ona má potřebu ho chránit. Po čase to pochopí, když si jde pro něco do tašky, narazí i na krabičku vložek a pak jí to dojde. Její menstruace se zpozdila. V tom si sáhne na břicho, kde je malá vyboulenina. Edward je z toho ohromený a domluví se s Carlislem na interupci. Bella ale nesouhlasí. Zavolá Rosalii, která jí pochopí.

KNIHA DRUHÁ - JACOB

Jacob se dozví, že Bella je už zpátky doma, ale že je údajně nemocná. Nevěří tomu. Myslí si, že je už upírem. To ho vede k tomu, že Cullenovi porušili smlouvu a chce bojovat. Sam se ho snaží uklidnit a nepodporuje jeho názor, tak se rozhodne, že to půjde vykonat sám. Rozběhne se přímo k domu Cullenových, kde se dozví něco neuvěřitelného. Bella není nemocná, ale je těhotná a to už celkem dost viditelně. Neměla by být na začátku těhotenství? Bella je vysílená, slabá, pohublá, plod jí bere život. Všichni vědí, že až se dítě narodí, ona nepřežije. Přesto Bella věří, že ona to zvládne, i když ne jako člověk. Rosalie nad ní drží ochranou ruku, aby Belle nemohl nikdo ublížit.

Edward je naprosto zničený. Jacob by se mu za normálních okolností možná i smál, teď to ale nedokázal. Ani si neuměl představit, co Edward právě prožívá. V očích měl oheň, který ho spaloval. Tento obraz předvede Samovi, ten se okamžitě rozhodl. Půjdou to zabít a tím i Bellu, s tím zas nesouhlasí Jacob. Zpočátku moc alfy zapůsobí a Jacob nemůže jinak. Pak si ale uvědomí, že to on má být dle krve předků alfou a něco se v něm zlomí. Od té chvíle už nemusí poslouchat Samovi příkazy a odbíhá varovat Cullenovi před napadením smečky. Za chvíli ho doběhne Seth, který se od smečky taktéž odpojil. Jacob ho zpočátku posílá domů, ale pak nechává Setha si dělat co chce. Nechce působit jako alfa, tak jak to občas dělává Sam. Edward nabídne Jacobovi, ať zkusí Bellu k něčemu přemluvit. Když chce Bella dítě, tak ať ho má a ať to jsou klidně i "štěňata". Jacobovi se to moc nelíbí, ví, že s tím Bella nebude souhlasit a má pravdu. Bella své dítě miluje. Miluje toho malého Edwarda Jacoba v sobě. Edward s Jacobovou pomocí přijde na to, že plod by mohl potřebovat krev. Proto Belle nabídnou, aby to zkusila. Bella i dokonce přizná, že jí krev krásně voní a i chutná, což je dobré znamení. Vrací se jí barva a vypadá o hodně líp. Dítě už je tak velké, že začne Belle lámat kosti. Je obaleno něčím, co je podobné upíří kůži, takže nejde udělat ani ultrazvuk.

Po čase se přidá k Jacobově smečce i Sethova sestra Leah. Jacob tím není vůbec nadšený. Nikdo ze smečky ji nemá rád, za to co všem dělá kvůli Samovi. Na druhou stranu ji ale chápe, že je jí líp s ním než se Samem, který má zas v hlavně věčnou lítost nad tím co Leah způsobil, a tak ji u sebe nechává. Rozdělí si teritorium Cullenových a hlídkují. Podle toho jak Bella rychle roste se Carlisle domnívá, že tak za 4 dny dojde k porodu. Pro Jacoba je to jediná zpráva - má 4 dny, aby byl se "svou" Bellou, než se navždy ztratí. I kdyby se podařil ten šílený plán a ona se stala upírkou, už to nebude ta stejná voňavá, teplá Bella.

Jacob je teď často u Cullenových doma, i když mu to tam vůbec nevoní. To Seth se zdá s tím nemá takové problémy. Dokonce s nimi dokáže sedět na jedné pohovce, jíst jídlo nasáklé jejich pachem a nosit jejich oblečení, které je taktéž plné jejich pachu. Jediná Leah se domu vyhýbá jako čert kříži. Nepřijme ani jídlo, raději loví zvěř a jí syrové maso, které nesnáší. Zeptá se Jacoba, jestli s ním bude moct zůstat, až to všechno skončí. Po chvíli přemýšlení Jacob svolí. Přeci jenom Leah není zas tak špatná, ano jsou přátelé.

Jacobovi se zhroutí svět, když se dozví, že Bella bude rodit dřív. Edward totiž může slyšet myšlenky dítěte. To je už moc velké a snaží se co nejméně hýbat, aby nepůsobilo své matce tolik bolesti. Miluje ji. Všichni jsou tím ohromení až na Jacoba. Cítí se sám, po tom co se dozví, že porod bude dříve než si mysleli. Když je Jacob na návštěvě u Belly, stane se nehoda a Bella se zhroutí na zem. Začne hrůzostrašně křičet a upadne do mdlob.

Porod začal. Bohužel Carlisle tam není, proto Bellu odrodí Edward. Dá Belle morfium a pak začne s tím, aby dítě dostal rychle ven. Odloučila se mu placenta a dusí se. Rosalie začne s císařským řezem, jenže pach Belliny krve v ní probudí žízeň. V poslední minutě zasáhne Jacob a Rosalie se nechá odtáhnout do vedlejší místnosti. Belle přestává tlouct srdce. Najednou něco zapráská - zlomilo jí to páteř. Jacob začíná s resuscitací a Edward svými zuby razí dítěti cestu na svět. Bella se zmýlila, je to holčička. Pro tento případ vymyslela jméno Renesmé.

Bella se probrala z temnoty a ihned chtěla dítě k sobě. To ji okamžitě kouslo a pak zase omdlela. Její srdce utichalo. Jacob opět začal s masáží srdce. Po té ho Edward na chvíli zastaví a vstříkne injekční stříkačkou Belle rovnou do srdce svůj jed. Pak začne prokusovat její kůži, na krvácejících místech ji olizuje a její rány se zacelují. To už Jacob nevidí žádnou naději. Bella je mrtvá. Edward ho vyhodí a dál pracuje na "mrtvém" těle.

Když šel Jacob ven, uviděl Rosalii s dítětem v rukou. Krmila ho krví. Rozhodl se. Tu malou stvůru, která zabila Bellu, zabije. Jenže jakmile jí uviděl, zastavil se svět. Všechna vlákna, která ho pojila s tímto světem se zpřetrhala a vytvořilo se nové silné vlákno. Otiskl se do Belliny a Edwardovi dcery Renesmé.


KNIHA TŘETÍ - BELLA

Bella se po nekonečných vlnách bolesti probouzí do dne jako upír. Vnímá zrníčka prachu. Vůni vzduchu. Dokáže rozeznat komu patří oné kroky. Slyší auta na silnici. A slyší dvě srdce. Jedno rychlé a druhé normální. První hlas, který slyší je Edwardův. Připadá jí ještě krásnější, než jak ho slyšela jako člověk. I jeho tvář je mnohem krásnější.

Její první kroky vedou na lov, kde zničeho nic zvětří pach člověka. Rozeběhne se za tou vůní, ale přitom ví, že jí někdo sleduje. V obraném postoji se zastaví a postaví se svému pronásledovateli - Edwardovi. Náhle si uvědomí co dělá, otočí se na patě a uteče. Edward je z toho velmi překvapený. Tohle ještě u novorozené upírky neviděl. Bella se až neskutečně ovládá, má ohromnou sílu a užívá si jí. Nakonec uloví pumu a pár dalších zvířat.

Pak se ale její myšlenky uberou směrem k Renesmé. K její dceři. Cestu jí zahradí Jacob, který jí podrobí malému testu. Když mu neukousne hlavu, prošla. Je sice udivená, že Jacob tu stále je, ale hlavu mu neutrhne. Její emoce stáhle hlídá Jasper, který je z ní trochu nesvůj. Čekal, že Bella bude neovladatelná a místo toho se bezchybně kontroluje. Pak vidí Bella poprvé svoji dceru novýma očima. Je nádherná, teplá, může spát, bije jí srdce, má tvrdou kůži a má zvláštní schopnost dorozumívání. Dokáže lidem ukazovat, co si myslí. Jacob je celý nesvůj, když jí Bella chová v náručí a Bella se diví čím to je. Po chvíli jí to dojde. Jacob se otiskl do její dcery. Začne zuřit a v záchvatu hněvu se na Jacoba vrhne. Malinko si vyčítá svou nepřiměřenou rakci, ale stále se jí nelíbí co Jacob udělal. Na druhou stranu ji tím Jacob zachránil. Pokud se vlkodlak do někoho otiskne, nemůže ho smečka nikdy zabít. Protože ten dotyčný by neskutečně trpěl a s ním i smečka. Dokonce Jacob potvrdil, že dohoda není porušena tím, že je Bella upírem, protože ji vlastně nikdo z upírů nekousl.

Renesmé neskutečně rychle roste. To Bellu dost vyděsí. Bojí se, že její život bude trvat tímto tempem tak 15 let. S Jacobem se nakonec usmíří. I on si dělá v tomto ohledu starosti. Ale nebyl by to Jacob, kdyby zas něco nevyvedl. Před Charliem se změnil do vlčí podoby a řekl Charliemu, že existuje trochu jiný svět, než který zná a že Bella je teď jeho součástí. Ujistí ho, že se ale nepřeměňuje na vlka. Že je teď spíš podobná Esme než Renée. Charlie se spokojí s tímto vysvětlením. Nechce slyšet žádné podrobnosti. Chce jen vidět svou holčičku. Bella i Edward jsou rozčilení. Bude to pro Bellu hodně velká zkouška. Jake se nakonec omluví, že nevěděl jak to bude pro Bellu těžké, to už ale nic nezmění. Návštěva otce dopadne dobře. Bella s ním stráví celý den, aniž by mu něco udělala. Renesmé je původně představena jako Edwardova neteř, kterou adoptovali, nakonec ale Bella Charliemu potvrdí, že je to její dcera a on je dědečkem. Zdá se, že Charlie je nadšený.

Tím je největší problém, který Bellu trápil vyřešen. Charlie začíná s pravidelnými návštěvami. Renesmeé dál roste. Už umí mluvit, běhat. S Jacobem chodí společně na lov a závodí spolu, kdo toho víc uloví. Spatří je ale členka klanu Denali - Irina, která se přišla omluvit Cullenovým. Když hrozilo, že napadne Cullenovi smečka, prosili klan Denali o pomoc, ti to odmítli, protože smečka zabila Irině druha - Laurenta. Když ale uviděla zdálky Renesmeé s Jacobem, okamžitě na to co chtěla zapomněla a utekla. Bella tuší, že to bude mít následky.

A zanedlouho se to také potvrdí. Alice má hrůzostrašné vidění. Irina to jde říct Volturiovým, kteří jen čekali na nějakou záminku, aby mohli jít proti Cullenům. Aro stále touží po Edwardových a Aliciných schopnostech. Horší je, že přijdou naprosto všichni, což není normální. Ani nebudou chtít slyšet, že Renesmeé je napůl člověk. Jdou všechny zabít. Alice vezme Jaspera a odejde, aby lépe viděla do budoucnosti, jelikož vlkodlaky a Renesmé vidět nemůže a vlkodlaci ruší její vidění. Nejdřív si všichni myslí, že se vrátí, ale nevrátí. V Bellině knížce nechá Alice Belle vzkaz, adresu. Belle dojde, že Alice nechce, aby Edward něco věděl, a tak knihu okamžitě zničí. Alice ještě dá ostatním Cullenovým radu, ať najdou co nejvíce upírů, kteří jim dosvědčí, že Renesmeé roste, že je to napůl člověk.

Její radu poslechnou. Carlisle, Esme, Rosalie a Emmett se vydají na cestu. Jako první se objeví klan Denali, ti po dotyku Renesmeé Cullenovým věří a souhlasí se svědčením a i tím, že by měli případně bojovat. Přichází mnoho dalších. Scénář se opakuje pořád dokola. Až je v domě Cullenových plno upírů. S nárůstem počtu upírů se zvýšil počet i vlkodlaků. Jacobova smečka má další dva členy a Samova smečka se také rozrostla o další členy. Vlci jsou připraveni Cullenovi a Renesmeé bránit.

Když přijede upír Eleazar, který má schopnost uhodnout dar, který kdo má, dovídá se Bella že má dar štítu. Dokáže blokovat dary jako je např. ten Edwardův a nebo třeba Arův či Jane. Snaží se ten dar ovládnout, rozšířit ho na další osoby, což se jí moc nedaří. Dokonce ho dokáže na chvíli úplně ze sebe vymrštit. Učí se i bojovat, aby byla připravená. Ví, že nejspíš umře, ona i Edward. Je to pro ně velmi bolestivé.

Před Vánoci se dostává ke vzkazu Alice a jede na určenou adresu, tam se dovídá že je to právník, který vystavuje falešné doklady. Ihned si domyslí co tím Alice asi myslela a nechá vyrobit doklady pro  Renesmeé a Jacoba, aby spolu mohli v případě neúspěchu utéct.

Přichází den D. Volturiovi už jsou na místě, tak jako všichni Cullenovi (až na Alic s Jasperem), svědci a vlci. Z hrdel všech upírů se ozývá vrčení. Cullenovi i jejich svědci se snaží přesvědčit Ara a ostatní Volturiovy, že Renesmeé není malé dítě přeměněné v upíra, ale Bellina a Edwardova dcera. Že je napůl člověk a napůl upír. Bella dokonale ovládá svůj štít a roztáhne ho přes všechny Cullenovi, ostatní upíry i vlkodlaky. Když už se skoro schyluje k boji, objeví se Alice s Jasperem a další upírkou a mladým mužem, jmenuje se Nahuel. On je stejný jako Renesmeé, je napůl člověk a napůl upír. Aro pochopí i všichni ostatní, že Renesmeé není hrozbou a všichni bez boje odejdou.

POSLEDNÍ KAPITOLA - ÚRYVEK

........................Edward a já jsme pomalu odešli do našeho pokoje, ruce propletené.
"Noc oslav," prohlásil tiše, a dal svou ruku pod mou bradu, aby přitiskl mé rty ke svým.
"Počkej," zaváhala jsem, odtáhnouc se pryč.
Podíval se na mě zmateně. Obecné pravidlo, neodtahovat se. Dobře, bylo to více než obecné pravidlo. Bylo to první pravidlo.
"Chci něco zkusit," informovala jsem ho, usmívajíc se lehce nad jeho rozpačitým výrazem.
Položila jsem ruce po obou stranách jeho tváře a zavřela oči v soustředění.
Tohle mi moc nešlo, když se předtím Zafrina snažila učit mne, ale teď jsem znala svůj štít lépe. Pochopila jsem tu část, která bojovala proti odtržení ode mě, automatický pud k zachování sebe sama nad vším ostatním.
Stále se to ještě ani neblížilo k lehkosti s jakou jsem zaštítila další lidi kromě sebe. Znovu jsem cítila ten elastický zpětný tlak jak můj štít, bojoval aby mě ochránil. Musela jsem to napětí odtlačit úplně mimo sebe; stálo mě to veškerou koncentraci.
"Bello!" zašeptal Edward v šoku.

Věděla jsem, že to funguje, tak jsem soustředila ještě víc, lovíc konkrétní vzpomínky které jsem si šetřila pro tuto chvíli, nechávajíc je zaplavit mou mysl, a stejně tak jeho, jak jsem doufala.
Některé vzpomínky nebyly jasné, matné lidské vzpomínky, viděné přes slabé oči a slyšené slabým sluchem: když jsem poprvé uviděla jeho tvář... první dotek na naší louce ... zvuk jeho hlasu přes tmu mého slábnoucího vědomí, když mě zachránil před Jamesem ... jeho tvář, když čekal pod baldachýnem květin aby se se mnou oženil ... každý vzácný okamžik z ostrova ... jeho chladné ruce dotýkající se našeho dítěte přes mou kůži ...
A ostré vzpomínky dokonale vybavené: jeho tvář, když jsem poprvé otevřela oči do nekonečného svítání nesmrtelnosti v mém novém životě..., první polibek ..., první noc ...
Jeho rty, najednou drtící mé, zlomili mou koncentraci.
Zalapala jsem po dechu a ztratila ovládání, bojujíc o vládu nad sebou. Zapadlo to zpátky jak napjatá guma, která znovu chránila mé myšlenky.
"Jejda, ztratila jsem to!" povzdechla jsem si.
"Slyšel jsem tě," vydechl. "Jak? Jak jsi to udělala? "
"Zafrinin nápad. Několikrát jsme to procvičovali. "
Byl omámený. Dvakrát mrknul a potřásl hlavou.
"Teď už víš," řekla jsem něžně a pokrčila rameny. "Že tě nikdy nikdo nemiloval tak, jako já."
"Máš téměř pravdu." pousmál se, oči stále trochu širší, než obvykle. "vím jen o jedné výjimce."
"Lháři."
Začal mě znovu líbat, ale pak se náhle zastavil.
"Můžeš to udělat znovu?" zajímal se.
Zašklebila jsem se. "Je to velmi obtížné."
Čekal, jeho výraz netrpělivý.
"Neudržím to, když mě jakkoli rozrušíš," Varovala jsem ho.
"Budu hodný," slíbil.
Stiskla jsem rty a přimhouřila oči. Pak jsem se pousmála.
Přitiskla jsem mu
opět ruce na tvář, zvedajíc štít z mé mysli, a pak začala tam kde jsem přestala-s krystalově jasnými vzpomínkami na první noc mého života ... tentokrát kladouc důraz na detaily.
Zasmála jsem se bezdechu, když naléhavý polibek znovu přerušil mé úsilí.
"Zatraceně," zavrčel, líbajíc hladově spodní okraj mé čelisti.
"Máme spoustu času, pracovat na tom," připomněla jsem mu.
"Věčnost a věčnost a věčnost," prohlásil reptajíc."Zní to jako to pravé."


profiles_EdwardBellaRenesmeeCullen_2924_25521                                                               The End


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Seznam blogů !!!